Вардар освои осум медали на Државното првенство за млади сениори (У-23)

Одличен настап на Државното првенство за сениори У23 имаа црвено-црните борачи. Вардарци се бореа во дури четири финалиња. Први места од членовите на БК Бардар   убедливо до златен медал дојдовме  во неколку категории и тоа:

-57кг Аид Салиаси

-86кг Адам Модосјан

-72 кг (ж) Бојана Лазаревска 

 

 

До второ место и до сребрен медал дојдовме во категоријата, 79кг каде што “сребен“ беше Марко Поповиќ. Со бронза односно до 3.место дојдоа нашите борачи:  Марко Андов (70kg)  и Љупче Митев (79kg).  Во екипна конкуренција Вардар го освои одличното 3.место зад тимовите на Лирија и БК Бучим.

Во категоријата 92кг, Стефан Митев од Вардар дојде до  5.место.

 

 

Во екипна конкуренција Вардар го освои одличното 3.место зад тимовите на Лирија и Бучим. Во женска конкуренција вардарки се трети, каде што првопласирана е екипата на 7 Мај Златна рака, а втора е Вардар 1961.